BARIŞ PINARI HAREKATINA SİVİL TOPLUM DESTEĞİ
GERİ

Ülkemize karşı Suriye’nin kuzeyinde oluşturulan terör tehdidini yok etmek için başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na iş dünyası temsilcileri, meslek kuruluşları ve sendika temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasıyla destek verildi. Basın açıklamasına Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Of Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği, Trabzon Barosu, Hak-İş Trabzon İl Başkanlığı, Memur-Sen Trabzon Temsilciliği, Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şubesi, TESOB, Türk-İş Trabzon Temsilciliği, TİSK Trabzon Temsilciliği, Kamusen Trabzon Temsilciliği, Trabzon Ziraat Odası, MÜSİAD, TÜMSİAD, ASKON, TMMOB, TÜRSAB, Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Trabzon Teknokent,Arsin OSB, Beşikdüzü OSB, Şinik Akçaabat OSB, Vakfıkebir OSB destek verdi.
Türkiye’de 81 ilde eşzamanlı olarak yapılan basın açıklamasını Trabzon’da katılımcı kuruluşlar adına ortak metni Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu okudu. Hacısalihoğlu,şu ifadeleri kullandı:
Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde Barış Pınarı adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve birleşmiş milletler güvelik konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.
 
28.05.2020
Copyright © www.tsiad.org.tr.tr ® 2020.
MAKSIFEDtürkonfed