Lojistik merkeze ihtiyaç vardır.16.5.201-haber 61
GERİ
Başkan Yalçın Orhan;
Trabzon Lojistik Merkezinin kurulması elzemdir.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA)
Lojistik Merkezin kurulması için sorumluluk üstlenmelidir, dedi.
TSİAD Başkanı Yalçın Orhan, Trabzon ekonomisinin geliştirilmesine katkı için çalıştıklarını, fikir ürettiklerini, gerektiğinde ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.
Türkiye’nin 2023 için, 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin 10 milyar dolarlık bölümünün Trabzon üzerinden yapılmasının öngörüldüğünü anımsatarak “Bunun gerçekleşmesi için, Trabzon Lojistik Merkezinin kurulması şarttır. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Trabzon Lojistik Merkezinin paydaşı olabilecek Kamu, Özel ve Sivil Sektör temsilcilerini  acil toplantıya çağrılmalıdır” uyarısında bulundu.
 
TSİAD Başkanı Yalçın Orhan, Trabzon Lojistik Merkezinin gerçekleşmesinin İPA (katılım öncesi mali destek) fonu ile finanse edilebileceğini, bu durumun değerlendirilmesi gereken büyük bir fırsat yarattığına dikkat çekerek, Trabzon Lojistik Merkezinin kurulması şehrin tarihi misyonuna tekrar kavuşması için de önemli bir fırsat yaratacaktır dedi.
TSİAD Başkanı Yalçın Orhan, Trabzon Lojistik Merkezinin önemine vurgu yaparken;

Almanya’da 33, İtalya’da 22, İspanya’da 17 lojistik merkez var. Türkiye ise bu konuda henüz ilk adımları atıyor. Trabzon”un, Ülkemizin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı verebilmesi için meydana gelecek mal hareketini yönetebilmesi gerekmektedir. Bunun için, depolar, antrepolar, gümrükleme, paketleme vb hizmetlerin üretilebilmesi demek olan “Lojistik Merkez”e şiddetle ihtiyacımız vardır. Gerçekleştirilecek Lojistik Merkez İran transiti için de Trabzon’u cazip ve önemli yapacaktır. Hele GAP’ta meydana gelecek üretim patlamasının Karadeniz’e ulaştırılması açısından Lojistik Merkeze olan ihtiyacı kestirmek için kahin olmaya gerek yoktur. Trabzon Lojistik Merkezinde lisanslı depoculuk faaliyetlerine de yer verilerek, fındık ve kivi gibi bölgemizin başat ürünlerine de hizmet edilebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Kurulması için iyi bir fırsatın önümüzde olduğunu, DOKA’ nın   lojistik merkezin paydaşları olabilecek kamu özel ve sivil sektörü  derhal toplayarak, Trabzon lojistik merkezinin kuruluş hazırlıklarına başlamalıdır. Dolaylı katkılarla 100bin kişiye iş – aş olacağı düşünüldüğünde;  bu merkezin Trabzon için olduğu kadar, Doğu Karadeniz ve Türkiye için taşıdığı önem daha iyi anlaşılmaktadır, deilecek kamu özel ve sivil sektörü  derhal toplayarak, Trabzon lojistik merkezinin kuruluş hazırlıklarına başlamalıdır. Dolaylı katkılarla 100bin kişiye iş – aş olacağı düşünüldüğünde;  bu merkezin Trabzon için olduğu kadar, Doğu Karadeniz ve Türkiye için taşıdığı önem daha iyi anlaşılmaktadır, dedi.

02.04.2019
Copyright © www.tsiad.org.tr.tr ® 2019.
MAKSIFEDtürkonfed